W środę 9 sierpnia gościliśmy w Zakładzie Uzdatniania Wody (ZUW) wycieczkę członków Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa. Przybyli goście mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje europejskiej jakości system uzdatniania wody zastosowany w rzeszowskim ZUW.
Duże wrażenie zrobiła na nich wielkość Zakładu oraz złożoność procesu technologicznego uzdatniania wody od pobrania z Wisłoka do stanu kiedy możemy ją pić bezpośrednio z kranu. Byli bardzo ciekawi jak przebiegają poszczególne etapy uzdatniania wody. Duże zainteresowanie wzbudziła pakowarka służąca do woreczkowania wody, którą MPWiK używa w przypadku awarii sieci wodociągowej do dostarczania mieszkańcom wody w formie jednolitrowych worków. Workowana woda rozdawana jest także podczas imprez masowych organizowanych na terenie miasta. Zainteresowanie zwiedzających wzbudziły również małże strzegące jakości ujmowanej do uzdatniania wody, które stanowią jeden z wielu etapów systemu kontroli jakości wody.
Po ostatniej modernizacji ZUW dysponuje nowoczesną, światowej klasy aparaturą do uzdatniania wody. Za oczyszczanie wody odpowiadają między innymi filtry węglowe oraz generatory ozonu. Zamiast płynnego chloru do dezynfekcji używany jest dwutlenku chloru. To eliminuje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach chloru. Ponadto na rurociągach wody czystej zamontowano system lamp ultrafioletu (UV) w celu dalszej poprawy jakości uzdatnianej wody. Całość inwestycji kosztowała 167 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków własnych MPWiK i dotacji unijnych.