Pomiń zawartość →

Glebex+ zdobywa rynek

Polepszacz gleby Gelebex+ produkowany przez rzeszowski MPWiK z osadów ściekowych okazał się strzałem w dziesiątkę. Spółka w 2022 roku sprzedała cały wyprodukowany preparat, a jego popularność wśród odbiorców rośnie. Jest alternatywą dla drożejących nawozów. Rozstrzygnięto już postępowanie ofertowe na sprzedaż polepszacza w 2023 roku.

Pierwsze partie polepszacza gleby Glebex+ wyprodukowano w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie wiosną 2022 roku. Oczyszczalnia ścieków należąca do MPWiK obsługująca aglomerację przyjmuje rocznie około 17 milionów metrów sześciennych ścieków. W oczyszczalni powstaje około 20 tysięcy ton osadów ściekowych. Z tej ilości około 5 tysięcy ton osadów jest osuszanych. Z nich z kolei powstaje organiczny środek poprawiający właściwości gleby – Glebex+.

W 2022 roku powstało 1400 ton preparatu. Sprzedaż zaczęła się w maju ub. r. Sprzedano cały wyprodukowany polepszacz. Zainteresowanie było duże, do przetargu w systemie hurtowym zgłosiło się siedmiu oferentów. Już po rozstrzygnięciu przetargu do spółki zgłaszali się kolejni chętni na zakup polepszacza.

Dlatego w MPWiK nie było problemów z podjęciem decyzji o kontynuowaniu produkcji polepszacza także w 2023 roku.

– Zakładamy produkcję podobnej ilości jak w 2022 roku, ale produkcja może być wyższa. Zapytanie na 1000 ton wystawiliśmy w postępowaniu ofertowym. Kryterium wyboru oferenta była jego propozycja finansowa – wyjaśnia Dominika Pyś, kierownik działu ochrony środowiska MPWiK.

Postępowanie zostało rozstrzygnięte. Zwycięska oferta to 222,5 złotych za tonę. Zwycięzca postępowania będzie odbierał produkt hurtowo. 1000 ton będzie mógł odebrać do końca bieżącego roku. Produkcja polepszacza w 2022 roku osiągała poziom 90 ton miesięcznie.

– Mamy możliwości zwiększenia produkcji. Wtedy nadwyżkę będziemy sprzedawać w systemie detalicznym. Jest to realne bo zainteresowanie w ubiegłym roku było duże i podobnie jest obecnie – mówi Dominika Pyś.

Popularność polepszacza podnosi także trudna sytuacja na rynku nawozów w Polsce. Przy obecnych cenach nawozów polepszacz produkowany z osadów ściekowych staje się dla rolników tańszą alternatywą. Glebex+ powstaje z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych wysuszonych w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Jest wzbogacany preparatami mikrobiologicznymi. Preparat polecany jest do ulepszania wartości wszystkich rodzajów gleb, dla zwiększenia zawartości substancji organicznych. M. in. na użytkach zielonych, przy uprawach polowych roślin rolniczych czy w uprawach roślin ozdobnych i poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb.

Opublikowano w Aktualności