Pomiń zawartość →

Interschool Water Quiz w rzeszowskim ratuszu

Wielki Konkurs wiedzy o wodzie pod patronatem rzeszowskiego MPWiK znalazł finał w ratuszu miejskim w środę 22 marca kiedy przypadał Światowy Dzień Wody. To tu w sali sesyjnej laureaci I Międzyszkolnego Anglojęzycznego Interschool Water Quiz odebrali gratulacje i nagrody, które wręczali m. in. wiceprezydentka Rzeszowa Krystyna Stachowska, prezes MPWiK, Marek Ustrobiński i Mieczysław Pasterski, wicedyrektor III LO.

– Bardzo się cieszę, że dziś w ratuszu możemy gościć tak wyjątkowych laureatów. Wasza wiedza jest bardzo rozległa i specjalistyczna. Gratuluję udziału w tak wymagającym konkursie. Dziękuję organizatorkom z III LO za pomysł i za przeprowadzenie konkursu. Dziękuję za patronowanie konkursowi całej załodze MPWiK, w imieniu której zostaniecie nagrodzeni wyjątkowymi nagrodami – mówiła do zebranych wiceprezydentka Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Prezes Marek Ustrobiński mówił m. in.: Przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję pani prezydent za to, że zmobilizowała nas wszystkich do tego by ten konkurs, który odbywa się już po raz szósty był konkursem ogólnomiejskim. Chciałbym też podziękować, za to że możemy się tu spotkać i zakończyć konkurs w najważniejszym miejskim budynku jakim jest ratusz. Dziękuję paniom z III LO i całemu gronu pedagogicznemu oraz dyrekcji. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że konkurs się odbył i miał zasięg ogólnomiejski. To dla nas bardzo ważny dzień jeżeli chodzi o MPWiK. Bo przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę zajmujemy się zaopatrzeniem w wodę całej rzeszowskiej aglomeracji.

Opowiedział zebranym o pracy spółki: o produkcji wody oczyszczaniu ścieków i dokonaniach spółki w dziedzinie pozyskiwania energii z Odnawialnych Źródeł Energii.

To była już szósta edycja tego anglojęzycznego konkursu organizowanego od 2018 roku przez nauczycieli III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Konkurs ewoluuje. Pierwsze pięć edycji ograniczało się do III LO, w tym roku za namową wiceprezydentki Rzeszowa Krystyny Stachowskiej konkurs miał już zasięg ogólnomiejski. I to był strzał w dziesiątkę bo do rywalizacji zgłosiło się aż 273 uczestników z rzeszowskich szkół podstawowych i ponad podstawowych. A trzeba było wykazać się ogromną wiedzą dotyczącą wody. Konkurs obejmuje zagadnienia z wielu dziedzin nauki m. in.: chemii, biologii i geografii. A odpowiedzi trzeba udzielać w języku angielskim.

Krystyna Stachowska i Marek Ustrobiński zapowiedzieli, że kolejna edycja będzie miała już zasięg regionalny.

Pierwszy etap konkursu wyłonił 63 uczniów, którzy stanęli do rywalizacji w drugiej odsłonie rywalizacji.

Ostatecznie I Międzyszkolny Anglojęzyczny Interschool Water Quiz w kategorii Szkół Podstawowych wygrali: I miejsce – Emilia Szpunar SP nr 24; II – miejsce Karolina Łata SP nr 29; III – miejsce Michał Rogala SP nr 24 w Rzeszowie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych: I miejsca – Jakub Pańczak, Oliwer Nguyen Thanh obaj III LO; II miejsca: Bartosz Kucharzyk XIV LO; Dominik Lech Zespół Szkół Technicznych, Mikołaj Salamak Zespół Szkół Elektronicznych; III miejsca – Rafał Sądek Zespół Szkół Technicznych; Filip Piróg Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego; Szymon Stępak Zespół Szkół nr 3.

Zwycięzcy odebrali nagrody ufundowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w sali sesyjnej rzeszowskiego ratusza. Galę poprowadziły organizatorki konkursu panie: Patrycja Pikuzińska nauczycielka chemii oraz Joanna Zielińska nauczycielka języka angielskiego z III LO. Nagrody wręczali: wiceprezydentka Rzeszowa Krystyna Stachowaska, prezes MPWiK Marek Ustrobiński i Mieczysław Pasterski, wicedyrektor III LO w Rzeszowie. Jedną z nagród za pierwsze miejsca był tablet ze słuchawkami, za drugie miejsca smartwatch, a za trzecie miejsca kalkulator naukowy.

Opublikowano w Aktualności