Rzeszowski MPWiK dostarcza odbiorcom wodę 1072 kilometrami sieci wodociągowej. Wykorzystuje m. in. 41 pompowni wody i 18 zbiorników wyrównawczych o łącznej pojemności ponad 38 tysięcy metrów sześciennych.
Z kolei rzeszowska oczyszczalnia oczyszcza 44 tysiące 700 metrów sześciennych ścieków na dobę. Jej maksymalna przepustowość to 54 500 metrów sześciennych na dobę. Przepustowość jest więc wykorzystana w około 82 procentach. Jakość oczyszczanych ścieków jest bez przerwy monitorowana przez analizatory ścieków. Jest także pod stałą kontrolą laborantów. – Analizatory zostały zainstalowane podczas modernizacji oczyszczalni. Wcześniej badaliśmy ścieki w laboratorium 7 dni w tygodniu. Podobnie było w pracowni mikrobiologii i pracowni wody. Z całą pewnością ścieki po opuszczeniu oczyszczalni nie zagrażają środowisku i spełniają wszystkie wymagania pozwolenia wodno-prawnego – mówi Bożena Mach, kierowniczka Laboratorium Centralnego MPWiK w Rzeszowie.
Skok w 21. wiek
Rzeszowskie laboratorium zostało zmodernizowane w 2019 roku. To była gruntowna, generalna modernizacja techniczna, technologiczna i sprzętowa. Zastosowano najnowsze znane technologie badawcze. Pracownicy żartują, że ze starego laboratorium praktycznie zostały tylko ściany, a szefowa podkreśla: – Mamy laboratorium na miarę 21. Wieku pod każdym względem.
Przebudowa budynku Laboratium Centralnego kosztowała ponad 1 milion 374 tysiące brutto.
Laboratorium Centralne MPWiK Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego w zakresie oznaczeń wykonywanych w Pracowni Ścieków uzyskało w maju 2008 roku. Zakres oznaczeń akredytowanych został rozszerzony w maju 2014 o badania wykonywane w Pracowni Wody i Mikrobiologii. Raport o jakości wody pitnej jest raz w miesiącu publikowany na stronie internetowej MPWiK Rzeszów.
Od 2014 r. posiada także pozytywną decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie dotyczącą zatwierdzenia laboratorium do prowadzenia badań wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Decyzje PPIS wydawane są co roku i na rok i opierają się na ocenie wdrożonego i udokumentowanego systemu jakości w laboratorium.
Laboratorium Centralne MPWiK to trzy pracownie: wody i mikrobiologii na terenie Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. Zwięczyckiej i pracownia ścieków na terenie oczyszczalni przy ul. Ciepłowniczej. W laboratoriach pracuje 21 wysokiej klasy, kompetentnych fachowców. To chemicy i biolodzy.
Laboratorium MPWiK oprócz badania wody pitnej produkowanej w Zakładzie Uzdatniania Wody i kontrolowania jakości odprowadzanych ścieków świadczy także usługi w zakresie badania wody i ścieków dla klientów zewnętrznych indywidualnych i instytucjonalnych.– 90 procent naszej działalności to praca dla spółki, ale jesteśmy otwarci na klientów z zewnątrz – podkreśla Bożena Mach.
I dodaje, że największym zainteresowaniem indywidualnych klientów zewnętrznych cieszy się badanie wody studziennej – Mamy jednak znacznie więcej zapytań od mieszkańców i naszych odbiorców. Ludzie pytają np. o twardość wody bo kupili sobie nową pralkę czy zmywarkę. Dlatego systematycznie na stronie internetowej zamieszczamy parametry wody wodociągowej. M. in. dane o jej odczynie i twardości – tłumaczy Bożena Mach.
Szczegółowe informacje na temat usług świadczonych przez laboratorium MPWiK można znaleźć na stronie internetowej spółki: www.mpwik.rzeszow.pl w zakładce laboratorium.
Masz studnię, zbadaj wodę
Ciągle jeszcze wiele jest przypadków korzystania z wody studziennej bez wcześniejszego jej zbadania. Często woda jest jednak niezdatna do picia. Z różnych powodów. Np. nieodpowiedniego zabezpieczenia studni, sąsiedztwa szamba, nawożenie upraw, czy nie korzystanie ze studni przez dłuższy czas sprzyjające zakażeniom bakteriologicznym i chemicznym zanieczyszczeniom wody w studni. Najczęstszym problemem są związki azotu oraz bakterie chorobotwórcze, w tym Escherichia coli.
Na stronie internetowej MPWiK można przeczytać m. In. Rady kiedy wskazane jest przebadanie wody ze studni.
Wodę ze studni powinno się przebadać:
1. gdy studnia nie była długo używana,
2. gdy nigdy wcześniej nie była badana,
3. po powodzi lub po zalaniu studni,
4. jeśli w pobliżu znajduje się szambo,
5. jeśli z wody stale korzystają dzieci, osoby starsze lub o obniżonej odporności,
6. gdy jest mętna
7. gdy dziwnie smakuje
8. jeśli ma nietypowy zapach,
9. jeśli podrażnia skórę,
10. gdy pozostawia rdzawy ślad lub nalot,
11. po czyszczeniu studni
Załoga to zgrany zespół pasjonatów
Bożena Mach bardzo ceni swoich pracowników. – Bardzo ważne jest by praca zawodowa była równocześnie pasją. I takich ludzi tu mamy. Ludzi pracujących nie tylko po to by zarabiać na życie, ale także po to by realizować swoje ambicje zawodowe, spełniać się. Mamy kadrę zróżnicowaną wiekowo. Starsi uzupełniają się młodszymi. Nie ma niezdrowej rywalizacji jest konstruktywna współpraca. Jedni są potrzebni drugim. Młodsi korzystają z doświadczenia starszych pracowników, a co z kolei poznają od młodych nowości i uczą się ich. Tworzymy zgrany i kompetentny zespół. Mamy poczucie wspólnoty.
Stałe podnoszenie kwalifikacji i kontakt ze środowiskiem naukowym to znak firmowy Laboratorium Centralnego MPWiK. Zespół jest otwarty na nowości, systematycznie odbywają się szkolenia. Systematyczna jest także współpraca z Politechniką Rzeszowską, z którą MPWiK utworzył Radę Naukowo-Techniczną.
Laboratorium rzeszowskiego MPWiK jest jedną z największych tego typu placówek na Podkarpaciu. To dla spółki bardzo ważny dodatek i wielki atut, który zdecydowanie ją wyróżnia.
Rzeszowskie laboratorium jest systematycznie oceniane w nadzorze centralnym przez Polskie Centrum Akredytacji. Audyt odbywa się co roku. Cykl akredytacyjny to cztery lata. I co cztery lata laboratorium musi otrzymać nową akredytację.