Pomiń zawartość →

MPWiK w życiu miasta. Rzeszów stara się o miano Europejskiej Stolicy Kultury

Już tradycyjnie rzeszowski MPWiK jest obecny podczas ważnych wydarzeń w życiu miasta. Tym razem pracownicy spółki rozdawali wodę i firmowe gadżety podczas konferencji dotyczącej współpracy prezydenta Rzeszowa i marszałka województwa podkarpackiego, którzy wspólnie ubiegać się będą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Wspólnie z województwem podkarpackim Rzeszów będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W ostatni czwartek podpisano w tej sprawie porozumienie. Częścią przedsięwzięcia ma być budowa w centrum miasta „Biblioteki Nowej”, czyli nowoczesnego ośrodka kultury z częścią audytoryjną i widowiskową.

Konferencja odbyła się pod gołym niebem w słoneczną pogodę, w okolicy siedziby marszałka województwa. Byli przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa z prezydentem Konradem Fijołkiem na czele i oczywiście marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i jego urzędnicy.

Nie zabrakło przedstawicieli różnych instytucji publicznych, w tym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Była duża oferta atrakcji dla dzieci, które także licznie odwiedziły spotkanie.

Europejska Stolica Kultury jest przedsięwzięciem realizowanym i finansowanym w ramach programu Kreatywna Europa. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku. Od początku celami przyznawania tytułu były prezentacja i promocja na arenie międzynarodowej dorobku kulturalnego i artystycznego danego miasta oraz budowanie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej, przy jednoczesnej trosce o zachowanie różnorodności. Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa polskie miasta: Kraków w 2000 roku oraz Wrocław w 2016 roku. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto do konkursu w 2023 r. Jego zwycięzca będzie organizować wydarzenia w 2029 r. Polskie miasto będzie współdzielić tytuł z Szwecją.

– To wyjątkowa chwila, bo nawiązujemy jeszcze bliższą współpracę pomiędzy miastem, a samorządem województwa. Robimy to po to, aby na bazie kultury budować jeszcze szybszy rozwój naszego regionu. To, co dzisiaj chcemy zakomunikować jest adresowane głównie do przyszłego pokolenia. Ruszamy z walką o Europejską Stolicę Kultury dla naszego miasta i województwa, to idealny moment, aby pokazać całemu światu nasze dziedzictwo i kulturę – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– Prace nad naszym wnioskiem aplikacyjnym trwają od kilku miesięcy. Przygotowujemy go wspólnie z lokalnymi artystami i przedstawicielami środowiska tworzącego kulturę. Lada chwila uruchomimy stronę internetową, która pozwoli jeszcze łatwiej konsultować pomysły i zgłaszać uwagi każdemu, kto będzie chciał włączyć się w to działanie. Czas na złożenie wniosku upływa we wrześniu i będziemy z nim gotowi – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Integralną częścią aplikacji Rzeszowa będzie budowa „Biblioteki Nowej” na terenie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego a Zespołem Szkół nr 1 w Rzeszowie. Ma to być zupełnie nowy obiekt, w którym znajdą się: siedziba Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, część audytoryjno – widowiskowa Gminy Miasto Rzeszów stwarzająca miejsce dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych, między innymi koncertów, spektakli muzycznych i baletowych, przedstawień teatralnych i spotkań literackich.

Prezydent Konrad Fijołek inwestycję nazywa flagowym przedsięwzięciem w kontekście rzeszowskiej aplikacji o miano ESK 2029. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego podkreśla, że miejsce w którym ma powstać nowy gmach utrzyma funkcję publiczną.

– Razem z miastem z powodzeniem prowadzimy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, którą teraz chcemy przenieść w nowe miejsce. Budowa obiektu, zagospodarowanie tego miejsca i oddanie go na potrzeby kultury i edukacji będzie z pewnością znaczącym argumentem dla osób oceniających naszą aplikację o tytuł ESK – mówi Władysław Ortyl.

W tej sytuacji nie mogło zabraknąć stoiska rzeszowskiego MPWiK. Na trawniku obok Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego ustawiono namiot MPWiK. Rozdawano wodę rozlaną do kubeczków i gadżety rzeszowskiej spółki. Rozdawano wszystkim chętnym m. in. kubki z nadrukiem spółki, notesy, opaski odblaskowe i antystresowe „krople wody do ściskania”. Zainteresowanie było bardzo duże. Rzeszowski MPWiK jest liderem przedsięwzięć ekologicznych. Farmy fotowoltaiczne, produkcja energii z kogeneracji, najnowocześniejsze technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, ale także łąki kwietne, pasieka pszczela, ścieżki edukacyjne to tylko niektóre działania, które stawiają spółkę w rzędzie firm XXI wieku – nowoczesnych ale także świadomych misji wybiegającej poza obowiązki wynikające z podstawowych zadań. – Jesteśmy obecni podczas inicjatyw kulturalnych i sportowych w mieście, ale także podczas akcji charytatywnych. Iventy, koncerty, festiwale, czy maratony już tradycyjnie są obsługiwane przez naszych pracowników. Staramy się być aktywni w życiu miasta. Zależy nam na jego rozwoju we wszystkich sferach życia – mówi Marek Ustrobiński, prezes rzeszowskiego MPWiK.

Opublikowano w Aktualności