Pomiń zawartość →

Na osiedlu Załęże realizowany jest kolejny etap rozbudowy kanalizacji sanitarnej

– Rozbudowujemy systematycznie nasze sieci, tak by nadążać, a nawet wyprzedzać inwestycje w intensywnie rozrastającym się i rozwijającym Rzeszowie – mówi Marek Ustrobiński, prezes rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Trwają prace przy realizacji trzeciego etapu budowy sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Załęże.

Dwa pierwsze etapy inwestycji składającej się z czterech elementów już zostały ukończone. MPWiK planując i projektując sieci kanalizacji realizuje je tak, by zapewnić odbiór ścieków dla już istniejących budynków, ale także bierze pod uwagę rozwój miasta. – Zakładamy, że tereny inwestycyjne miasta w najbliższym czasie będą zabudowywane i planujemy sieć ze sporą rezerwą dla nowych odbiorców naszych usług – mówi prezes Marek Ustrobiński.

Trzeci etap budowy kanalizacji sanitarnej na osiedlu Załęże jest szczególny pod względem technologicznym. 180 metrów bieżących kanalizacji na głębokości 6 metrów realizowane jest metodą przewiertu poziomego sterowanego teleoptycznie. Ta technika pozwala na znaczne ograniczenie uciążliwości. Nie ma konieczności wykonywania głębokiego wykopu na całej długości odcinka sieci. Konieczne jest jedynie wykonanie dwóch głębokich na około 7 metrów komór, zabezpieczenie ich przed osuwaniem tzw. ścianami Larsena i wykonanie wylewki betonowej, na której ustawiona jest maszyna wykonująca przewiert. W wywiercony otwór wprowadzana jest rura osłonowa (GRP) o średnicy 324 mm, w którą wprowadzana jest na płozach dystansowych rura kanalizacyjna PVC o średnicy 200 mm.

Po zakończeniu prac przewiertowych na danym odcinku w miejsce istniejącej komory wbudowana zostanie betonowa studnia rewizyjna.

Opublikowano w Aktualności