Pomiń zawartość →

Nowoczesna koparka czeka na pierwsze zadania

Może wykonywać wykopy nawet do pięciu metrów głębokości, pracuje bardzo precyzyjnie bo może obracać się o 360 stopni i ma napęd na cztery kola. To tylko niektóre zalety koparki, która zwiększyła stan posiadania rzeszowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Dzięki niej rzeszowskie wodociągi będą mogły znacznie ograniczyć podczas prac korzystanie z usług wykonawców zewnętrznych.

Nowa koparka to sprzęt firmy JCB. Dotarła do MPWiK na początku bieżącego tygodnia. – Pozwoli nam na bardziej wszechstronne wykorzystanie umiejętności operatorów. Daje znacznie większe możliwości, niż sprzęt, którym dysponowaliśmy dotychczas, podczas prowadzenia prac ziemnych. Będzie wykorzystywana przede wszystkim przy kopaniu nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych o dużych średnicach i zakrojonych na szeroką skalę jeśli chodzi o długość sieci – zachwala Sławomir Firlej z działu transportu MPWiK.

Wśród wielu zalet nowej koparki pracownicy MPWiK wymieniają także te nie związane bezpośrednio z pracą w terenie. – Jest to koparka kołowa, zatem bez problemu może poruszać się po drogach publicznych, co eliminuje konieczność przewożenia jej na lawecie, jak ma to miejsce w przypadku koparek gąsienicowych – mówi m. in. Sławomir Firlej.

Kabina z ramieniem może wykonywać obrót 360 stopni, co pozwala na większą precyzję pracy sprzętu. Jest to maszyna wielozadaniowa, sprawdzi się znakomicie zarówno w pracach przy rozbudowie sieci wodno-kanalizacyjnej jak i w przypadku porządkowania terenu po budowie, czy przenoszeniu ładunku z miejsca na miejsce. Długie ramię koparki pozwoli także na kopanie wykopów na głębokościach, które są poza zasięgiem tradycyjnych koparek, które przedsiębiorstwo do tej pory posiadało. Zaletą są również podwójne koła oraz napęd 4×4, który umożliwia koparce na pracę w trudnych warunkach oraz miejscach, które są trudno dostępne dla innego rodzaju sprzętu.

– Dotychczas nie mieliśmy koparek tej klasy. Zadania, które może wykonać zlecaliśmy firmom zewnętrznym. Ta nowa znacznie przyspieszy postępy prac przy zaplanowanych inwestycjach. Będzie przydatna przy budowie sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, przepompowni, magistrali wodociągowych czy kolektorów kanalizacyjnych. W miarę możliwości będziemy mogli także wykonywać usługi dla innych firm wodociągowych nie dysponujących takim sprzętem – mówi Dariusz Szydełko, kierownik działu sieci MPWiK w Rzeszowie.

Nowa koparka we flocie rzeszowskiego MPWiK to JCB JS145W. Jak podkreśla producent zaprojektowano  ją z myślą o wyjątkowej mocy, produktywności,  wydajności, komforcie, a także bezpieczeństwie i łatwości obsługi serwisowej.

Jest wyposażona w silnik diesla o pojemności 4,8 litra spełniający normy StageV o mocy 130 KM. Napędza on obie osie. Koparka może poruszać się maksymalnie z prędkością 33 km/h, a jej promień skrętu to  5,45 metra.

Jest wyposażona w nowoczesny układ hydrauliczny (o ciśnieniu roboczym 343 bar) i elektryczny

Bardzo dużą zaletą jest wysięgnik o długości 5 metrów. To m. in. daje koparce duże możliwości w terenie. Na poziomie gruntu może osiągnąć nawet 9 metrów zasięgu, a kopać może do głębokości blisko 6 metrów. 

Poza wszystkimi zaletami technicznymi  koparka zapewnia także operatorowi znaczny komfort pracy. Kabina spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa, jest wyposażona w klimatyzację, podgrzewany i

pneumatycznie regulowany fotel, osłonę przeciwsłoneczną, system Smart Control z wyświetlaczem LCD 7 cali pozwalający na ustawianie oraz monitorowanie parametrów pracy maszyny, cztery tryby pracy maszyny optymalizujące ustawienia silnika oraz hydrauliki pod kątem wykonywanej pracy oraz kamerę wsteczną. Operatorzy z MPWiK przeszli już odpowiednie przeszkolenie podstawowe. Nowa koparka niebawem przejdzie test bojowy w terenie.

Opublikowano w Aktualności