Pomiń zawartość →

Nowy zbiornik wody na os. Pobitno oddany do użytku

Piętnaście tysięcy metrów sześciennych wody – o tyle wzrośnie zapas wody dla Rzeszowa dzięki uruchomieniu nowego zbiornika na osiedlu Podbitno. Symbolicznego włączenia nowego zbiornika na wodę zdatną do picia dokonał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. I podkreślał, że nowa inwestycja rzeszowskiego MPWiK jest najlepszym świadectwem funkcjonowania w Rzeszowie innowacyjnego ekosystemu. Prezydent mówił m. in.: – Dzisiejszy dzień w stu procentach potwierdza jak kultura innowacji funkcjonuje w nas, w Rzeszowianach, w naszych głowach, w naszych doświadczenia życiowych i zawodowych.

Uroczystość, na którą przybyli m. in. przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, przedstawiciele projektanta, wykonawcy i podwykonawców otworzył prezes MPWiK Rzeszów Marek Ustrobiński.

– Oddanie tego nowoczesnego zbiornika do użytku to dla nas niezwykle ważna okoliczność. Zbiornik znacząco poprawia zdolność zabezpieczenia Rzeszowa w wodę pitną w czasie sytuacji awaryjnych i kryzysowych. Poprawia bezpieczeństwo mieszkańców miasta, a MPWiK-owi daje większe możliwości działania na wypadek konieczności wstrzymania produkcji wody. Dzięki zwiększeniu zapasów wody do prawie 54 tysięcy metrów sześciennych mamy prawie dwie doby na działanie w sytuacji kryzysowej bez konieczności wstrzymywania dostaw wody dla Rzeszowa – mówił m. in. prezes Marek Ustrobiński.

I podkreślał liczne zalety nowego obiektu: – To o nowoczesna konstrukcja. Estetyczna kopuła o średnicy 55 metrów została zbudowana z aluminium. To największa tego typu kopuła w Polsce, a pojemność zbiornika jest jedną z największych w kraju. To nowoczesne bezobsługowe urządzenie, które nie wymaga obecności pracowników. Ich role przejmuje automatyka, kamery czujniki i monitoring. To nie koniec innowacyjnych rozwiązań. My szczególną wagę  przywiązujemy do odnawialnych źródeł energii, a nasz zbiornik zasilać będzie supernowoczesna instalacja fotowoltaiczna. Pod kilkoma względami jedyna taka w Polsce – mówił prezes.

Poproszony o głos prezydent Konrad Fijołek podkreślał, że dzień oddania do użytku nowego zbiornika to wyjątkowy dzień w życiu miasta.

– Zebraliśmy się tu wszyscy ci, którzy stanowią o innowacji naszego miasta. Blisko 15 lat temu zdecydowaliśmy się na odważne hasło dla naszego miasta: stolica innowacji. Wtedy naszą największą troską było to by hasło nie okazało się na wyrost. Dzisiejszy dzień w stu procentach potwierdza jak kultura innowacji funkcjonuje w nas w Rzeszowianach w naszych głowach w naszych doświadczeniach życiowych i zawodowych. Dziękuję ludziom z firm, które przemyślały, zaprojektowały  i wykonały ten projekt za to, że w głowach ich pracowników zrodził się pomysł by tak innowacyjny projekt zrealizować. Myślenie o innowacyjnych rozwiązaniach towarzyszy miejskiemu przedsiębiorstwu wodociągowemu od wielu lat na co dzień – mówił prezydent Fijołek.

I mówił do przedstawicieli MPWiK oraz projektantów i wykonawców: – Śmiałe i nie standardowe projekty powstają dzięki wam. I składam na ręce prezesa MPWiK podziękowania i wyrazy uznania dla wszystkich pracowników spółki. Bo to co robicie to jest właśnie kultura innowacyjna. Takie rzeszowskie firmy jak Inżynieria Rzeszów czy ML System to także firmy z pełnym innowacyjnym know how. To naprawdę wymaga uznania i podkreślenia po wielokroć. Dziś mamy święto innowacji kreowanej w Rzeszowie. Święto tego czym pownniśmy służyć mieszkańcom. Zabezpieczamy ich w dostęp do wody nawet w sytuacjach kryzysowych. Czynimy dostęp do infrastruktury krytycznej wybitnie innowacyjnym. Zrobiliśmy wielki krok jako miasto, które zostało wybrane do grona stu najbardziej innowacyjnych miast w Europie, które mają zmierzać do neutralności klimatycznej. Cieszę się, że w tej innowacyjnej rodzinie możemy dziś trochę poświętować. Dziś nie ma chyba dumniejszego prezydenta w Polsce jeżeli takie przedsięwzięcia się u nas udają – mówił Konrad Fijołek.

Prezes Inżynierii Rzeszów SA Grzegorz Król, wykonawcy zbiornika, podkreślał, że słowa uznania skierowane pod adresem jego firmy ze strony prezydenta Rzeszowa oraz prezesa MPWiK to dla Inzynierii szczególne wyróżnienie. – Ten wybudowany w Rzeszowie i przez firmę z Rzeszowa obiekt będzie naszą wizytówką. To bardzo innowacyjny i ciekawy obiekt pod względem konstrukcyjnym, architektonicznym, technologicznym. Ma służyć mieszkańcom, jest niezbędnym elementem infrastruktury wodociągowej zapewniającym stałą dostępność wody dla mieszkańców. Dziękuję szczególnie wszystkim pracownikom zaangażowanym w budowę oraz naszym. Jesteśmy dumni z tego, że właśnie tu w Rzeszowie mogliśmy pokazać swoje możliwości i umiejętności. Budujemy podobne realizacje na terenie całej Polski. Dziękuję i przekazuję dobry obiekt w dobre ręce.

Moduły fotowoltaiczne dostarczyła rzeszowska firma ML System. Firma, która słynie nie tylko w Polsce, ale i świecie z innowacyjnych rozwiązań. Jej prezes Dawid Cycoń podczas uroczystości otwarcia mówił m.in.: – Słowo Innwacja padło tutaj wielokrotnie. Mam to szczęście żyć w tym ekosystemie, w mieście innowacji, w Rzeszowie. Współpracować z tak znakomitymi firmami jak Inżynieria i z urzędem miasta. Gdzie bowiem mogła się rozwinąć firma, która dziś, po 15 latach istnienia, ma 21 zgłoszeń patentowych i 13 patentów jak nie tutaj, w tym ekosystemie, który tworzy Rzeszów. Hasło innowacji nie jest na wyrost i ten obiekt jest tego dowodem. Jest także kolejnym dowodem na to, że w Polsce mogą powstawać innowacje na skalę światową. Po raz pierwszy zostały tu zastosowane moduły fotowoltaiczne z ultracienkim szkłem , które ma tylko 1 mm grubości dzięki temu więcej energii dociera do części aktywnej modułów, do ogniw i po raz pierwszy w Polsce została zastosowana fasada wentylowana pod kątem. To też daje większe uzyski. To dziś ma wielkie znaczenie. Nie tylko z powodu dbałości o klimat i o to żeby zostawić naszą planetę naszym dzieciom zdatną do użytkowania. Dziś mamy skokowy wzrost cen energii. Dzięki tej instalacji woda w Rzeszowie będzie tańsza i skorzystają mieszkańcy. To kolejny dowód na to, że innowacje można tworzyć w sposób świadomy i przemyślany. Ten obiekt jest doskonałym przykładem współpracy inwestora, projektanta i wykonawcy. Dziękuję wszystkim – mówił Dawid Cycoń.

Uroczystego włączenia zbiornika dokonał prezydent Konrad Fijołek. Po nim przyciski na tablicy sterowniczej naciskali przedstawiciele projektanta wykonawcy i prezes MPWiK.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z otwarcia zbiornika na TVP3 Rzeszów.

Opublikowano w Aktualności