Pomiń zawartość →

Okolice ujęcia wody odmulone i oczyszczone

– Dzięki odmuleniu Wisłoka i oczyszczeniu okolicy ujęcia rezerwowego nasz zakład może pracować bez zakłóceń nawet w przypadku konieczności pracy na pełnej wydajności – mówi Kazimierz Przerwanek kierownik Zakładu Uzdatniania Wody MPWiK w Rzeszowie. Firma Transpol Lider oczyściła z mułu koryto rzeki, a Wody Polskie zajęły oczyszczeniem okolicy ujęcia rezerwowego wody dla Rzeszowa.

Rzeszowski ZUW uzdatnia średnio około 40 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę. Jego wydajność maksymalna to ponad 84 tysiące metrów sześciennych na dobę.

Zakład Uzdatniania Wody znajduje się na osiedlu Zwięczyca nieco powyżej rzeszowskiego zalewu. Wodę na zalewie spiętrza zapora wodna w Rzeszowie.

Przez dziesięciolecia istnienia rzeszowski zalew nie był odmulany. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Rzeszowie zdecydował o odmuleniu zbiornika. Po falstarcie prac kiedy Wody Polskie musiały zrezygnować z niesolidnego wykonawcy wybrano do tego zadania Firmę Transport Lider i ona już drugi rok odmula rzeszowski zalew. Odmulanie trwa tylko w okresach kiedy zezwalają na to warunki środowiskowe.

– Prace prowadzone są w oparciu o decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Nad ich przebiegiem czuwa nadzór przyrodniczy – wyjaśnia Katarzyna Tokarz, rzecznik Wód Polskich w Rzeszowie.

Odmulanie jest wstrzymywane w okresach rozrodczych wielu gatunków bytujących w zalewie. –Wprowadziliśmy wiele działań minimalizujących negatywny wpływ prac na środowisko i podjęliśmy działania kompensujące. Na przykład w niewielkiej odległości od stopnia wodnego umieściliśmy specjalne barki lęgowe dla ptaków. I dało to efekty bo w 2022 na barkach zaobserwowano około 20 par lęgowych rybitw. Ponadto, jeszcze przed rozpoczęciem I etapu odmulania zbiornika przenieśliśmy ze zbiornika chronioną roślinę – kotewkę wodną. Przed rozpoczęciem II etapu odmulania odłowione i przeniesione na stanowiska zastępcze zostały małże, bytujące w okolicy wysepek. Wszystkie te działania odbywały się pod nadzorem fachowców – mówi Katarzyna Tokarz.

Od rozpoczęcia prac w 2019 roku, z czaszy zbiornika usunięto już ponad 650 tysięcy metrów sześciennych zalegających osadów dennych. Do wydobycia pozostaje jeszcze około 20 tys. metrów sześciennych namułów. Zakończenie prac przewidywane jest na grudzień br.

W ramach drugiego etapu odmulania prace trwały w bezpośredniej bliskości ujęcia Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK. Na terenie objętym ochroną Natura 2000.

– Sprawnie i terminowo – tak mogę ocenić prace prowadzone przez Wody Polski i firmę Transpol Lider, a co najważniejsze nie doszło do zanieczyszczenia wody która pobieramy do uzdatniania. Wykonawcy wzięli pod uwagę wszystkie nasze rady i oczekiwania, których udzielaliśmy przed wejściem na teren bezpośredniej bliskości ujęcia wody – mówi Kazimierz Przerwanek, kierownik ZUW.

Oczyszczony z zarośli oraz odmulony został także fragment zbiornika ZUW 1 w najbliższej okoli ujęcia rezerwowego. Umocniono brzeg Wisłoka.

– Dzięki temu możemy w razie potrzeby i bez problemu uzyskać maksymalną wydajność zakładu uzdatniania – wyjaśnia Kazimierz Przerwanek.

Wody Polskie wykonały także umocnienie obrywających się brzegów poniżej ujęcia wody. Dzięki tym pracom nie ma obecnie zagrożenia obrywania się brzegów w okolicy ujęcia oraz wałów przeciwpowodziowych.

Do prac pogłębiających firma Transpol Lider używała koparkę pogłębiająco-refulerującą i koparki z osprzętem łyżkowym na pontonach. Muł transportowany był na brzeg poprzez taśmociągi i rurociągi. Wydobyte osady gromadzone są na terenie tzw. deponii głównej na prawym brzegu Wisłoka w obrębie zbiornika powyżej zapory oraz na terenie deponii alternatywnej. Odsączony osad jest wywożony na miejsce docelowego zagospodarowania w Siedliskach w gminie Lubenia.

– Współpraca z rzeszowskim MPWiK układała nam się bardzo dobrze. To szczególnie ważne dlatego, że musieliśmy działać w trudnych warunkach tylko w okresie jesienno-zimowym ze względu na wymogi ochrony środowiska. Pracowaliśmy przez wiele miesięcy całą dobę. W ubiegłym roku zaczęliśmy 15 października i pracowaliśmy do 20 marca 2022. W br. zaczęliśmy 5 sierpnia. W sierpniu i wrześniu była sprzyjająca pogoda co nam trochę ułatwiło prace – mówi Paweł Naskrynt z firmy Transpol Lider.

Łącznie odmulone zostanie 15 ha zbiornika. To pozwoli na przywrócenie utraconej pierwotnej pojemności około 0,67 mln metrów sześciennych pojemności.

W trakcie odmulania z zalewu wyjmowano nie tylko namuły. Znaleziono wiele przedmiotów, które nie powinny się tam znajdować. Oprócz zwykłych śmieci, opakowań, folii, plastików czy opon z Wisłoka poniżej ujęcia wody wyłowiono… samochód marki polonez.

– Nie posiadał żadnych oznaczeń, był zamulony, został zutylizowany – mówią pracownicy firmy Transpol Lider.

Opublikowano w Aktualności