W czwartek 23 lutego w siedzibie rzeszowskiego Urban Labu odbyło się podsumowanie współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie z Bankiem Światowym przy realizacji programu Banku Utility of the Future.















Rzeszowski MPWiK jest jedyną firmą wodociągową w Polsce, która uczestniczy w programie Banku Światowego Utility of the Future. Celem programu jest podniesienie na wyższy poziom jakości usług, systemów zarządzania, digitalizacji technologii, osiągnięcie neutralności klimatycznej, ale także równoważenie roli kobiet i mężczyzn w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
– Inicjatorem jest prezydent Konrad Fijołek, który skontaktował nas z Bankiem Światowym i jako jedyni zawarliśmy taką współpracę – mówił Marek Ustrobiński, prezes zarządu MPWiK Rzeszów. – Projekt trwa już ok. 150 dni i jest interesującą propozycją dla wszystkich z branży wodociągowej i kanalizacyjnej – dodawał, a na sali zgromadziło się kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, spółek i przedsiębiorstw komunalnych spoza Rzeszowa.
O wspólnych działaniach BŚ i MPWiK mówili także przedstawiciele Banku Światowego Federico Perez Penalosa i Rafał Stanek.
Wszystkich zebranych powitał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Urzędnicy UM Rzeszowa zaprezentowali m.in. projekt Rzeszów 2050 Smart City. To 5 podstawowych elementów: zrównoważony transport, miasto adaptatywne, inteligentne specjalizacje, miasto zielone bioróżnorodne i zeroemisyjne.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem samorządowców i przedstawicieli firm wodociągowych z regionu. Pracownicy MPWiK przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje dotyczące poszczególnych działów spółki, które objęte są programem Utility of the Future.
Najciekawsza dyskusja rozpoczęła się po zakończeniu prezentacji kiedy połączono się na żywo z przedstawicielami Banku Światowego w Waszyngtonie i zaproszono przybyłych gości do dyskusji. Okazało się, że przedstawiciele spółek wodociągowych z regionu są zainteresowani tym by skorzystać z doświadczeń rzeszowskiego MPWiK we wprowadzaniu zmian w swoich firmach. Padła propozycja by małe firmy wodociągowe zrzeszyły się w grupy i nawiązały współpracę z Bankiem Światowym.