Miasto to żywy organizm nieustannie rozrastający się i tętniący życiem. Wraz z rozbudową aglomeracji musi iść w parze rozwój systemów gwarantujących funkcjonowanie. Jednymi z ważniejszych systemów, niezbędnych dla rozwoju, są sieci wodociągowa i kanalizacyjna, które rzeszowski MPWiK nieustannie rozbudowuje na osiedlu Budziwój.
– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i dotrzymujemy kroku rozwojowi miasta. To jeden z naszych najważniejszych priorytetów – mówi Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.
Na terenie osiedla Budziwój MPWiK równocześnie buduje nowe sieci oraz przebudowuje stare, nie spełniające już nowoczesnych standardów.
– W przypadku przebudowy sieci najczęściej zwiększamy ich średnice tak by zapewniały zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania. Sieci są także wydłużane. Budujemy też nowe sieci na terenach inwestycyjnych, na których w przyszłości powstaną nowe inwestycje budowlane – wyjaśnia Dariusz Szydełko, kierownik działu sieci w rzeszowskim MPWiK.
W ramach inwestycji MPWiK na osiedlu Budziwój zbudowano m. in. 77 metrów sieci kanalizacyjnej o średnicy 200 mm pod ulicą Budziwojską, 820 metrów kanalizacji o średnicy w przedziale 110-200 mm pod ulicą Chmielną oraz 78 metrów kanalizacji o średnicy 110 mm pod ulica Senatorską.
Rozbudowano sieć wodociągową o średnicy 90 mm pod ulicą Gościnną. Powstało tam 179 metrów nowej sieci wodociągowej. Pod ulicą Chmielną powstało 625 metrów sieci wodociągowej o średnicy 90 mm.
Z kolei mieszkańcy ulicy Senatorskiej otrzymali dwa odcinki sieci wodociągowej pierwszy o długości 112 metrów i średnicy 63-110 mm, drugi o długości 78 metrów i średnicy 110 mm. Trzeci odcinek sieci wodociągowej dotyczący ulicy Senatorskiej jest w trakcie budowy. Wykonano już 4311 m pierwszego etapu tej inwestycji. Ten odcinek, którego budowę podzielono na etapy będzie miał 5416 metrów długości, a średnice rur będę się mieścić w przedziale 90-400 mm. Po oddaniu tego odcinka w całości sieć wodociągowa osiedla Budziwój będzie zaopatrywana w wodę bezpośrednio z Zakładu Uzdatniania Wody w Zwięczycy dzięki wybudowanemu w 2020 roku 400-metrowemu połączeniu poprowadzonemu pod dnem Wisłoka.