Goście z Truskawca w Ukrainie przyglądali się pracy Oczyszczalni Ścieków i Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK. – Przyjechaliśmy tu po naukę – mówili między innymi.
Truskawiec w obwodzie lwowskim to 29-tysięczne miasto partnerskie Rzeszowa. Słynne uzdrowisko. Lecznicze zalety truskawieckich źródeł znane były już w XVII wieku, a w 1835 roku zostały one zbadane i opublikowane przez lwowskiego lekarza Teodora Torosiewicza. Publikacja wyników badań określana jest dziś jako kamień milowy, podwalina pod powstanie słynnego uzdrowiska i modnego kurortu. Na liście znamienitych gości uzdrowiska znaleźć można m. in. Józefa Piłsudskiego, Stanisława Wojciechowskiego, Wincentego Witosa, Igancego Daszyńskiego czy Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Juliana Tuwima, Stanisława Witkiewicza, Zofię Nałkowską i Janusza Kusocińskiego.
Obecnie Truskawiec jest nowoczesnym miastem uzdrowiskowym.
W składzie delegacji, która m. in. odwiedziła rzeszowski MPWiK byli wiceburmistrz Truskawca oraz dyrektor tamtejszego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. – Dziękujemy Polsce i Rzeszowowi za pomoc udzieloną Ukraińcom po najeździe Rosji na Ukrainę. To dla nas bardzo wiele znaczy. Przyjechaliśmy także do was po naukę i po to by przyjrzeć się rozwiązaniom jakie stosuje się u was podczas uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Szukamy także możliwości współpracy – mówili między innymi.
– Zapraszamy do naszego Truskawca na rewizytę – dodawali.
Efektem współpracy ma być realizacja wspólnego projektu z zakresu działań na rzecz środowiska i klimatu.
Po spotkaniu w siedzibie MPWiK z prezesem i kierownictwem spółki, obejrzeniu prezentacji, goście z Ukrainy zostali zaproszeni do zakładów należących do rzeszowskich wodociągów. O pracy oczyszczalni ścieków, zakładu uzdatniania wody (ZUW) oraz o nowoczesnym zbiorniku wody czystej na osiedlu Pobitno opowiadali przyjezdnym dyrektor ds. technicznych MPWiK i technolog produkcji wody.
Goście interesowali się nowoczesnymi technologiami stosowanymi w Rzeszowie przy uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków. Duże wrażenie zrobiły na nich instalacje fotowoltaiczne, interesowali się wykorzystywaniem biogazu do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w procesie kogeneracji oraz wykorzystywanie osadów ściekowych.
Truskawieckie wodociągi dysponują 103 kilometrami sieci wodociągowej. Obsługują mieszkańców i kuracjuszy. Nie posiadają własnej oczyszczalni ścieków. Trafiają one do oczyszczalni regionalnej. Połowa wody uzdatnianej dla odbiorców pobierana jest z jeziora, a druga połowa kupowana od innego przedsiębiorstwa wodociągowego.