Pomiń zawartość →

Rzeszowski MPWiK w elitarnym gronie na Zamku Królewskim

Zamek Królewski w Warszawie 27 września br. będzie scenerią wielkiej gali laureatów konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. W szacownym gronie wyróżnionych nie zabraknie rzeszowskiego MPWiK. Nowoczesny zbiornik na wodę na osiedlu Pobitno został bowiem laureatem konkursu w kategorii „Budowa Roku”.  

Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszeni zostaną zwycięzcy i wręczone będą nagrody i wyróżnienia.

Nagradzani będą projektanci, wykonawcy i inwestorzy.

MPWiK Sp. z o.o. w Rzeszowie jako inwestora reprezentował będzie prezes zarządu spółki Marek Ustrobiński. Będą także przedstawiciele projektanta firmy Biprowod Warszawa Sp. z o.o. oraz wykonawcy Inżynierii Rzeszów SA.

– To dla nas duże wyróżnienie i zaszczyt znaleźć się w gronie najlepszych inwestorów, projektantów i wykonawców. To także potwierdzenie tego, że obraliśmy właściwą drogę rozwoju. Budujemy i modernizujemy spółkę zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi i technicznymi. Na przekór trudnym czasom w jakich przyszło nam działać nasz upór i konsekwencja pozwalają nam realizować ambitne cele – mówi prezes Marek Ustrobiński.

Obecny finał, którego wyniki będą ogłoszone na Zamku Królewskim w Warszawie to już 27. Edycja edycja Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”.  Na stronie internetowej organizatorów czytamy m. in.: „(…) „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. (…)”

Jak podkreślają organizatorzy celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych  i konserwatorskich, efekty ekologiczne.

Zbiornik na osiedlu Pobitno w Rzeszowie został uroczyście oddany do użytku 26 września 2022 roku. To supernowoczesne bezobsługowe urządzenie. Wszystkie urządzenia nowoczesnego zbiornika sterowane są przez automatykę i monitorowane przez kamery i czujniki. Podstawowa funkcja zbiornika to oczywiście zabezpieczenie mieszkańców w wodę np. na wypadek awarii, ale inwestor i projektant duży nacisk położyli na walory architektoniczne, estetyczne oraz ekologiczne podczas planowania i projektowania inwestycji. Dodatkowym argumentem dla takiego działania było położenie zbiornika w eksponowanym miejscu osiedla, na wzniesieniu. Nowoczesna architektura świetnie komponuje się w osiedlowe otoczenie.

Zbiornik przy ulicy Morgowej ma 15 tysięcy metrów sześciennych pojemności. Jest w nim magazynowany zapas wody zdatnej do picia. Po oddaniu do użytku nowego zbiornika Pobitno pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrosła do 53 tysięcy 600 metrów sześciennych. To pozwala na zabezpieczenie miasta na blisko dwie doby.

Estetyczna, nowoczesna kopuła cylindrycznego zbiornika została zbudowana z aluminium. Rzeszowska kopuła ma największą średnicę spośród wszystkich zbiorników w Polsce. Konstrukcja betonowa zbiornika ma aż 53 metry średnicy wewnętrznej. Zbiornik jest podzielony na dwie części. To ważne bo można np. w jednej części prowadzić prace serwisowe, a druga może być normalnie użytkowana. Rzeszowski zbiornik, pod względem wielkości, jest w ścisłej polskiej czołówce. Posiada nowoczesną naścienną fotowoltaikę, która osiąga moc 50,72 kWp. Po tym jak zbiornik na osiedlu Pobitno został zakwalifikowany do finału konkursu Rzeszów odwiedziła delegacja specjalistów z kapituły konkursu. Duże wrażenie zrobiła na nich architektura obiektu, technologia fotowoltaiki jaką zastosowano, ale także kopuła zbiornika zbudowana z aluminium i digitalizacja obiektu oraz to, że świetnie komponuje się architektonicznie z otoczeniem.

Opublikowano w Aktualności