Pomiń zawartość →

Seniorzy – dobrze wiedzieć jak to wszystko działa

– Żałujemy, że nie mieliśmy okazji zobaczyć takich szczegółów wiele lat wstecz – mówili goście Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK. Zakład odwiedzili członkowie Stowarzyszenia Aktywny Senior.

To była już druga wyprawa seniorów do zakładów należących do MPWiK. Podczas pierwszej goście zapoznali się z pracą i technologią stosowaną w oczyszczalni ścieków. Byli pod wielkim wrażeniem.

– Myślimy, że – podobnie jak my – większość ludzi nie ma na tyle wyobraźni by zdawać sobie sprawę jak skomplikowane są procesy uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. Woda po prostu płynie z kranu, a ścieki trafiają do oczyszczalni po czym oczyszczone do rzeki. Na tym kończy się powszechna widza na te tematy. Żałujemy że nie mieliśmy okazji zobaczyć takich szczegółów, które zobaczyliśmy w oczyszczalni i zakładzie uzdatniania wiele lat wstecz bo wtedy zupełnie inaczej podchodzilibyśmy do wody i ścieków. Z większą świadomością i szacunkiem – mówili m. in. seniorzy podczas zwiedzania Zakładu Uzdatniania Wody (ZUW).

Wiedzę o tym jak przebiega proces uzdatniania wody z Wisłoka do stanu kiedy możemy ją pić bezpośrednio z kranu przekazała gościom Maria Tendera, zastępca kierownika ZUW, technolog produkcji wody. Maria Tendera oprowadziła także gości po całym terenie ZUW, objaśniła każdy etap uzdatnia i opowiedziała o stosowanych technologiach.

– Zobaczyliśmy bardzo ciekawe procesy. Dobrze mieć świadomość tego jak wiele technologicznych działań wymaga uzdatnienie wody tak by była zdatna do picia. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie i na moich przyjaciołach działania ekologiczne MPWiK. Nie tylko małże stosowane w procesie monitorowania wody pobranej z rzeki, ale także pasieka pszczela, łąki kwietne, a nawet budki dla jerzyków. Do tego imponująca farma fotowoltaiczna. To wszystko bardzo chwalebne w dzisiejszych czasach – mówi Barbara Stafiej, prezeska Stowarzyszenia Kreatywny Senior.

Rzeszowski Zakład Uzdatniania Wody ma maksymalną wydajność na poziomie 84 tysięcy metrów sześciennych na dobę. Woda jest uzdatniana w dwóch liniach technologicznych na terenie ZUW przy ulicy Zwięczyckiej.

W 2022 roku średnia dobowa produkcja wody zdatnej do picia wyniosła 36,8 tysięcy metrów sześciennych. To 43,8 procent maksymalnej zdolności produkcyjnej ZUW. Woda dostarczana jest odbiorcom siecią wodociągowa o długości 1134 kilometrów.

Opublikowano w Aktualności