Pomiń zawartość →

Seniorzy przyjrzeli się procesowi oczyszczania ścieków

Kreatywność, aktywność, ciekawość, działanie – to niezwykle cenne cechy, które u rzeszowskich seniorów pielęgnuje Stowarzyszenie Kreatywny Senior. W ostatni piątek seniorzy ze stowarzyszenia odwiedzili rzeszowską oczyszczalnię ścieków. Zapoznali się z procesem technologicznym, dzięki któremu MPWiK oczyszcza ścieki odbierane od ponad 200 tysięcy mieszkańców aglomeracji rzeszowskiej.

– To niezwykle ciekawe doświadczenie. Na co dzień nie mamy świadomości jak wielką ilość ścieków produkujemy i jak skomplikowany jest proces ich przywracania naturze – mówili seniorzy, którzy odwiedzili MPWiK. O procesie technologicznym opowiadał im Bartosz Wadiak, technolog w rzeszowskiej oczyszczalni ścieków.

– Spotkaliśmy się z bardzo sympatycznym przyjęciem – mówi Barbara Stafiej, prezes Stowarzyszenia Kreatywny Senior. – Ale przede wszystkim otrzymaliśmy wielką dawkę merytorycznej wiedzy na temat oczyszczalni ścieków. Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy. Ja zupełnie nie miałam świadomości tego jak pracuje oczyszczalnia i jak bardzo skomplikowany jest ten proces – dodaje Barbara Stafiej.

Duże wrażenie na odwiedzających oczyszczalnię zrobiła także wizyta w Laboratorium Centralnym MPWiK, które na bieżąco kontroluje wszystkie etapy oczyszczania ścieków. – Tu uzupełniliśmy wiedzę, którą zdobyliśmy podczas zwiedzania oczyszczalni. Zobaczyliśmy ścieki i każdy etap oczyszczania z pozycji laboratoryjnego stołu. To bardzo pouczające – opowiada Barbara Stafiej.

Seniorzy wspólnie z pracownikami oczyszczalni zastanawiali się jak można w codziennym życiu ograniczać produkcję ścieków by odciążyć oczyszczalnię i zmniejszać koszty. – Uświadomiliśmy sobie dobitnie jak często wszyscy popełniamy błędy przy rutynowych codziennych czynnościach. Na przykład kiedy myjemy zęby przy otwartym kranie czy kiedy zamiast prysznica napełniamy całą wannę wodą – mówi Barbara Stafiej.

Zaskoczeniem dla gości były instalacje Odnawialnych Źródeł Energii stosowanie w rzeszowskiej oczyszczalni. – Imponujące jest to jak MPWiK zaangażował się w budowę OZE i jak dzięki temu ogranicza koszty swoich usług – mówili kiedy zobaczyli farmę fotowoltaiczną i dowiedzieli się o produkcji energii z biogazu w procesie kogeneracji. Energia zielona pokrywa w 60 procentach zapotrzebowanie oczyszczalni ścieków na energię elektryczną oraz w 100 procentach zapotrzebowanie na energię cieplną, dzięki czemu w 2022 roku zaoszczędzono na zakupach energii elektrycznej i cieplnej łącznie 4,8 mln złotych. Rzeszowscy seniorzy planują kolejną wizytę w MPWiK. Tym razem odwiedzą Zakład Uzdatniania Wody w Zwięczycy.

Opublikowano w Aktualności