Pomiń zawartość →

Sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz pompownia wody, które zabezpieczą m. in. osiedle Carpatia są już gotowe

Osiedle powstaje w terenie, na którym dotychczas nie było sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Były więc budowane od podstaw. Do tego konieczne było wybudowanie pompowni wody, która zapewni odpowiednie ciśnienie wody dla dużego osiedla, które będzie się składać z dziewięciu budynków mieszkalnych.
Na osiedlu Carpatia powstaną dwa budynki 17-piętrowe i siedem 5-piętrowych.
MPWiK by zapewnić przyszłym mieszkańcom osiedla wodę i odebrać ścieki wybudował tam blisko 1200 metrów sieci wodociągowej, oraz ponad 1300 metrów sieci kanalizacyjnej.

Z nowej sieci kanalizacyjnej już korzysta między innymi niedawno wybudowana przy ulicy Przemysłowej kolejna stacja benzynowa.
Zakończyła się także budowa pompowni wody dla budynków osiedla Carpatia. Pompownia kosztowała blisko 1,7 mln złotych.
Pompownia dostarczy wodę do celów konsumpcyjnych dla mieszkańców osiedla Carpatia siecią wodociągową o długości 1173 metrów i średnicy 450 mm. MPWiK zapewni także wodę do celów przeciwpożarowych.
Zaplanowano już próbny rozruch pomp. Nie odbył się jeszcze bo MPWiK ciągle czeka na podłączenie energii elektrycznej przez PGE.
Pompownia wody to jednokondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 95 metrów kwadratowych. Będzie tam pracować siedem pomp. Zostały już zainstalowane i są w stanie przepompować 576 metrów sześciennych wody na godzinę.
– Trwają ostanie prace porządkowe po zakończeniu budowy. Pompownia jest ogrodzona, a teren wokół niej zagospodarowany i uporządkowany – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownica działu inwestycji rzeszowskiego MPWiK.
Sieć wodociągowa kosztowała ponad 1, 8 miliona złotych, sieć kanalizacyjna – blisko 1,5 miliona.
Zainwestowano więc w uzbrojenie tej części miasta około 5 milionów złotych.
– Bo to bardzo ważna inwestycja. I to nie tylko ze względu na zaopatrzenie w wodę i odebranie ścieków z nowego osiedla. To także uzbrojenie innych terenów w tej okolicy bo sieci by dotrzeć do osiedla przechodzą przez inne działki podnosząc ich znaczenie i przydatność inwestycyjną. A co za tym idzie mogą skupić na sobie większe zainteresowanie inwestorów terenami w południo-zachodniej części Rzeszowa – mówi Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Rzeszowie.

Opublikowano w Aktualności