Pomiń zawartość →

Stacja uzdatniania wody przy ulicy Podleśnej gotowa

Główną studnią będzie ta o wyższej wydajności. – Druga studnia będzie stanowić zabezpieczenie na wypadek awarii czy koniecznych prac np. remontowych czy konserwatorskich. Dzięki temu zabezpieczymy ciągłość dostaw wody – wyjaśnia Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.


Jakość wody ze studni głębinowych została skrupulatnie zbadana i będzie nadal systematycznie kontrolowana. Nadaje się do spożycia, a jedynym zastosowanym w stacji technologicznym procesem uzdatniania wody jest naświetlanie lampą UV. – Na wszelki wypadek – słyszymy w MPWiK.


Uzdatnianie jest więc wręcz szczątkowe. MPWiK jednak zabezpieczył nową stację na wypadek gdyby z jakiegoś powodu doszło do gwałtownego pogorszenia jakości wody. Przewidziano możliwość zamontowania w budynku stacji uzdatniania pełnego zestawu filtracyjnego. Budynek stacji jest odpowiednio duży.
Dla utrzymania odpowiednich parametrów sieci konieczne będzie jedynie niewielkie chlorowanie podchlorynem sodu.


Stacja Uzdatniania Wody została oddana przez wykonawcę we wrześniu br. Składa się z pomieszczeń hydroforni, w którym znajduje się lampa UV, hali filtrów gdzie przewidziano miejsce na ewentualny montaż systemu filtracyjnego. W tym pomieszczeniu znajdują się także przepływomierze. W budynku jest także chlorownia, która zadba o jakość sieci, którą dostarczana będzie woda.
Ujęcie posiada dwa zbiorniki wyrównawcze o łącznej pojemności 30 metrów sześciennych. Wszystkie obiekty połączone są za pomocą rurociągów technologicznych.
– Woda ze studni trafi na tzw. zestaw pomiarowy, potem na lampę UV i ostatecznie właśnie do zbiorników wody czystej. Dalej popłynie rurociągiem grawitacyjnym do sieci zasilanej w sposób grawitacyjny, ale także do zestawu hydroforowego, który poda ją ciśnieniowo do sieci wodociągowej – tłumaczy Grzegorz Liszcz.
Stacja Uzdatniania Wody jest gotowa, ale do by woda dotarła do odbiorców brakuje jeszcze sieci wodociągowej. MPWiK planuje jej budowę na 2022 rok. Projekt jest gotowy, ale musiał czekać w „zamrażarce” z powodu obowiązujących przepisów. Spółka mogła starać się o pozwolenie na budowę dopiero po wykonaniu źródła zasilania sieci czyli ujęcia wody i stacji uzdatniania.


Koszt budowy ujęcia i stacji uzdatniania to około 1 milion złotych.

DSC 0359

Opublikowano w Aktualności