Pomiń zawartość →

Święto miodu na pierwszej miejskiej pasiece. Na tym nie poprzestajemy

– Pasieka miejska na terenie MPWiK to znakomity przykład zaangażowania spółki miejskiej w dbałość o bioróżnorodność – mówił m. in. prezydent Konrad Fijołek.
Pierwsza miejska pasieka powstała w lipcu 2020 roku na terenie Zakładu Uzdatniania Wody. Ustawiono tam 10 uli, siedem zasiedlono pszczołami rasy krainka. Pasieką zajmuje się Dariusz Łoza, pszczelarz, który wygrał przetarg ogłoszony przez MPWiK.
Pszczoły już się rozmnożyły i bieżący sezon MPWiK zakończy z 12 pszczelimi rodzinami.
Podczas miodobrania o pasiece i dalszych działaniach na rzecz ekologii opowiadał prezes Marek Ustrobiński oraz kierownik ZUW Kazimierz Przerwanek.
– Na terenie zakładu posadzono mnóstwo miododajnych krzewów i drzew. Urządzono kwietne łąki. Teren ZUW to około 25 ha, pod którymi znajduje się mnóstwo instalacji, nie wolno więc tam nic budować i dzięki temu terenów zielonych jest pod dostatkiem – mówił m. in. prezes Marek Ustrobiński.
Prezes MPWiK i prezydent Rzeszowa dzielnie wzięli bezpośredni udział w pobieraniu miodu.
– Takich inicjatyw będzie w Rzeszowie więcej – we współpracy z miejskimi wydziałami, spółkami, i we współpracy z aktywistami i organizacjami pozarządowymi, i we współpracy z prywatnymi firmami. W ramach Urban Lab już niedługo powstanie trzmielowisko, stworzone zostały pierwsze miejskie łąki kwietne. Będą kolejne – zapowiadał prezydent Konrad Fijołek.

DSC 0254

 

DSC 0257

 

DSC 0281

 

DSC 0284

 

DSC 0287

 

DSC 0291

 

DSC 0301

 

DSC 0316

 

DSC 0321

 

DSC 0331

Opublikowano w Aktualności