Woda w rzeszowskich wodociągach jest bezpieczna. Potwierdzają to badania laboratoryjne. W żadnej z próbek wody zaczerpniętej w ośmiu punktach poboru nie stwierdzono obecności bakterii legionella. Badania na zlecenie MPWiK Rzeszów wykonały Laboratoria Badawcze GBA Polska z Warszawy.
Intensywne działania podjęto w MPWiK już 18 sierpnia, zaraz po uzyskaniu pierwszych informacji o zakażeniach legionellą w Rzeszowie.
– Sprawdziliśmy cały nasz system odpowiedzialny za uzdatnianie wody. Skontrolowano systemy ozonowania wstępnego i pośredniego, sprawdzono filtry piaskowe, antracytowe, filtry z węgla aktywnego. Kontroli poddaliśmy także system dozowania chloru, dwutlenku chloru oraz działanie reaktorów ultrafioletowych. Nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości – mówi Marek Ustrobiński, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Rzeszowie.
Niezwłocznie podjęto także decyzję o pobraniu próbek wody w ośmiu punktach poboru. Wodę czerpano w miejscach najbardziej miarodajnych dla całej rzeszowskiej sieci wodociągowej. Do laboratorium trafiły także m. in. próbki ze zbiorników ZUW I i ZUW II z ciągu technologicznego w Zakładzie Uzdatniania Wody.
– Pobrane próbki wysłaliśmy do niezależnego certyfikowanego laboratorium – GBA Polska Laboratoria Badawcze z Warszawy – informuje prezes Marek Ustrobiński.
1 września do MPWiK dotarły wyniki badań laboratoryjnych. W żadnej z próbek nie stwierdzono obecności bakterii z rodzaju legionella.
– Wyniki badań laboratoryjnych są kolejnym potwierdzeniem naszego stanowiska: woda w rzeszowskich wodociągach jest bezpieczna – kończy prezes Marek Ustrobiński.
31 sierpnia 2023 rzeszowski Sanepid ogłosił wyniki swoich badań. Służby sanitarne poinformowały, że w żadnej z 10 próbek wody zimnej nie stwierdzono obecności legionelli.