Pomiń zawartość →

Zbiornik wody MPWiK na osiedlu Pobitno Budową Roku Podkarpacia

Wyjątkowa architektura, nowoczesne wyposażenie, ekologia – zbiornik na wodę Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zdobył uznanie i serca jurorów konkursu na Budowę Roku Podkarpacia. Inwestycja otrzymała nagrodę Grand Prix i tytuł Budowa Roku Podkarpacia 2022. Najlepszym inspektorem nadzoru uznano Grzegorza Liszcza z działu inwestycji MPWiK.

Konkurs na Budowę Roku Podkarpacia jest organizowany przez Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Jest wynikiem aktywnej współpracy POIIB z Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej, Związku Mostowców Rzeczpospolitej Polskiej, Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Jak podkreślają organizatorzy celem konkursu jest promocja działających na Podkarpaciu firm budowlanych, które są autorami i wykonawcami wspaniałych inwestycji wzbogacających infrastrukturę oraz krajobraz. Obiekty nagrodzone w konkursie zostały oddane do użytku w 2022 roku. Rozwiązania projektowe, wysoka jakość prac budowlanych i instalacyjnych oraz wysoki standard wyposażenia technicznego świadczą o stałym wzroście poziomu budownictwa na Podkarpaciu.

Rzeszowski MPWiK jako inwestor budowy zbiornika na wodę zdatną do picia na osiedlu Pobitno otrzymał nagrodę Grand Prix konkursu dla Budowy Roku Podkarpacia 2022. Nagrody za tę inwestycję otrzymali także projektant – Biprowod Warszawa oraz wykonawca – Inżynieria Rzeszów S.A.

Indywidualne wyróżnienie dla najlepszego inspektora nadzoru otrzymał Grzegorz Liszcz z działu inwestycji rzeszowskiego MPWiK.

Grzegorz Liszcz jako inspektor nadzoru został dodatkowo uhonorowany nagrodą pierwszego stopnia z diamentem oraz tytułem Budowa Roku Podkarpacia 2022 w kategorii Infrastruktura Miejska.

Uroczysta gala podczas której Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rzeszowie oraz Grzegorz Liszcz odebrali nagrody odbyła się w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

– To dla nas zaszczyt i honor. Bo sukces jest znaczący. Wygraliśmy konkurencję z wieloma innymi inwestycjami – mówi prezes Marek Ustrobiński.

Dzięki budowie nowego zbiornika na osiedlu Pobitno rzeszowski MPWiK dysponuje już 19 tego typu obiektami zabezpieczającymi zapotrzebowanie miasta na wodę w przypadkach awaryjnych na blisko dwie doby. Obecnie zapas wody to 53 tysiące 600 metrów sześciennych.

Nowy zbiornik to nowoczesne bezobsługowe urządzenie. Role pracowników przejęły: automatyka, kamery, czujniki, monitory. Jest położony w eksponowanym miejscu osiedla, na wzniesieniu i m. in. dlatego duży nacisk położono na estetykę i funkcjonalność architektoniczną.

Zbiornik przy ulicy Morgowej ma 15 tysięcy metrów sześciennych pojemności. Nowoczesna architektura świetnie komponuje się w osiedlowe otoczenie.

Do budowy wykorzystano 500 ton stali zbrojeniowej i pięć tysięcy metrów sześciennych betonu. Zbiornik ma kubaturę większą niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK w Rzeszowie przy Naruszewicza.

Estetyczna, nowoczesna kopuła cylindrycznego zbiornika została zbudowana z aluminium. Rzeszowska kopuła ma największą średnicę spośród wszystkich zbiorników w Polsce.

Sama konstrukcja betonowa zbiornika ma aż 53 metry średnicy wewnętrznej, jest podzielona na dwie części. To ważne bo można np. w jednej części prowadzić prace serwisowe, a druga może być normalnie użytkowana. Rzeszowski zbiornik, pod względem wielkości, jest w ścisłej polskiej czołówce i służy mieszkańcom miasta od jesieni 2022 r.

Zbiornik wyposażony jest w nowoczesną naścienną fotowoltaikę o mocy 50,7 kWp wyprodukowaną przez firmę ML System.

Więcej informacji o konkursie Budowa Roku Podkarpacia 2022 można uzyskać na stronie internetowej Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Opublikowano w Aktualności